Znajdź nocleg w:
Oferty noclegowe
Ustka
Orzechowo
Poddąbie
Dębina
Rowy
Wodnica
Wytowno
Zimowiska
Administracja
REGULAMIN / OFERTA
Nasz adres
Wykaz artykułów
Mapa serwisu
DODAJ OBIEKT
Moje ogłoszenie
Szukaj w serwisie
Lubisz nas?
Polub nas

Logowanie

Nie pamiętam hasła
Gościmy
Nowości
Popularne
Oferty noclegowe
Noclegi Pokoje Wczasy

Ustka zaprasza na wypoczynek

Kapitanat w Ustce 


Ustka, niewielka miejscowość wypoczynkowa na Pomorzu Środkowym, uzyskała prawa miejskie w 1935 roku. Już od 150 lat przyjeżdżają tu kuracjusze po zdrowie, wczasowicze na wypoczynek.
Okolice Ustki są pod bezpośrednim wpływem uzdrawiającego klimatu morskiego, który w połączeniu z leczniczym działaniem żywicy czarnej sosny powoduje specyficzny, jedyny w Polsce mikroklimat, a bryza wiejąca od morza stanowi naturalną inhalację.Ustka, dzięki swoim atutom, czyli nadmorskiemu położeniu, powietrzu bogatym w jod,obfitym złożom borowinowym oraz źródłom solankowym uzyskała w 1987 roku statut Uzdrowiska.
Na gości czekają tu liczne domy wczasowe, kwatery prywatne, pensjonaty, apartamenty, hotele.  
Zapraszamy Państwa na spacer po Ustce, który proponujemy rozpocząć od dworca.
Kolej żelazana dotarła do Ustki w 1878 roku; szyny dowożono tu morzem a żwir na nasypy wybierano spod wydmy przy plaży zachodniej. Pierwszy pociąg osobowy z Ustki do Słupska ruszył 1 października 1878 roku . Jechał planowo 35 minut- niewiele dłużej niż dzisiaj. W 1911 roku budynek dworca został gruntownie rozbudowany a jego wygląd nie zmienił się do dnia dzisiejszego.
Niedaleko dworca wybudowano w 1887 roku neogotycki kościół. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele elementów przeniesionych ze starego kościoła , który stał w kapitańskim zaułku przy porcie.
Jest tam m.in. ołtarzowy krucyfiks z XVII wieku, krzyż z Chrystusem oraz organy-jedno z nielicznych dzieł znanej w Europie manufaktury V lknerów.
Następny etap naszego spaceru to budynek poczty. Poczta w Ustce ma już ponad 150 lat, pamięta czasy przewozów pocztowych. Zbudował ją w 1875 roku Franz Draheim, właściciel firmy, która zbudowała kościół.
Początkowo ruch pocztowy między Ustką a Słupskiem był obsługiwany przez dyliżansy, które od roku 1840 przewoziły także pasażerow. Na pokonanie tej trasy dyliżans potrzebował dwóch godzin.
Wart uwagi jest także zaułek kapitański-niewielki placyk w miejscu, gdzie skręca się do portu.Wokół zachowało sie jeszcze kilka starych kamienic, których fundamenty mogą mieć setki lat. W latach 1357-1889 stał tu średniowieczny kościółek pod wezwaniem Jana Chrzciciela i Świętego Mikołaja, patrona kupców i żeglarzy. Kościółek miał dość wysoką wieżę, która pełniła rolę punktu nawigacyjnego.Wokół stały kamienice najbogatszych mieszkańców Ustki, kapitanów statków- stąd nazwa zuałku.Pamiątką po epoce żaglowców i parowców są usteckie spichlerze, które zachowały się zarówno po wschodniej jak i po zachodniej stronie portu.
Pierwszy port istniał w Ustce jeszcze za panowania Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Obecnywygląd portu to efekt przebudowy w latach 1899-1903. Jeszcze przed I woją światową Ustka stała się największym portem handlowym między Gdańskiem a Szczecinem.
Nie sposób zapomnieć o latarni morskiej, której światło widać z odleglości około 30 km.
Latarnia morska w Ustce służy marynarzom już od 109 lat. Pierwsza latarnia zabłysła w1871r.
Istniejąca do dziś budowla z ośmiokątną wieżą powstala w 1892 roku.
Najprzyjemniejszy odcinek spaceru po Ustce to oczywiście promenada; nadmorski park powstał tu już w 1875 roku.Wkrótce zaczęto budować tu eksluzywne pensjonaty i restauracje.
I tak jest do dziś, powstaje wciąż wile ciekawych obiektów przeznaczonych dla turystów; jeśli odwiedzisz Ustkę , sam zdecydujesz , czy jeszcze tu wrócisz.

 

Galeria:

Latarnia morska w Ustce  Zakład Przyrodoleczniczy

Plaża w Ustce  Widok na morze z usteckiej promenady

ul. Marynarki Polskiej   Ustka

 

Nadmorska Baza Noclegowa poleca noclegi w Ustce:

1. Apartament w porcie

2. Willa "Janina"

3. Willa "Pod Trójką"

4. Apartament w Ustce

5. Ustka domek

6. Wynajem kwater